Usuwanie pieprzyków

Usuwanie pieprzyków, jest jednym z tematów, który budzi wiele obaw i kontrowersji. Jedni radzą pieprzyki usuwać inni, że powinniśmy zostawić je w spokoju. Pieprzyki lub inaczej zmiany barwnikowe skóry, mogą być niegroźnymi przebarwieniami skóry lub początkiem groźnego dla naszego zdrowia nowotworu. Po czym więc rozpoznać czy nasze przebarwienie jest groźne czy nie?

Usuwanie pieprzyków, a ryzyko nowotworowe?

W przypadku podejrzenia nowotworu złośliwego skóry, należy udać się do lekarza specjalisty. Dermatolog lub chirurg onkolog są lekarzami, który posiadają olbrzymią wiedzę i doświadczenie z nowotworami skóry. Lekarz obejrzy dane znamię i w przypadku czerniaka znamię bezwzględnie należy usunąć. Znamię takie usuwane jest z kilkumilimetrowym marginesem, aby uniknąć przypadku pozostawienia komórek nowotworu w organizmie. Czerniak jest nowotworem złośliwym, który w porównaniu z innymi typami nowotworów szybko dokonuje przerzutów. Mając to na uwadze chirurg wraz z nowotworem usuwa najbliższe węzły chłonne, za pomocą, których mógłby być dokonany przerzut. Istnieje wiele innych metod usuwania pieprzyków, lecz tylko ta daje możliwość zbadania wycinka pod mikroskopem tzw. badanie histopatologiczne, czyli badanie na obecność komórek rakowych.

Zabieg estetyczny usuwania pieprzyków i znam barwnikowych

Często zabieg wykonywany jest ze względów estetycznych i wcale nie musi oznaczać zagrożenia dla zdrowia lub życia. Usuwanie pieprzyków ze względu na usytuowanie ich w widocznym miejscu jest powszechnie praktykowane. Pieprzyk może zarówno dodać uroku jak i go ująć. W przypadku kosmetycznego zabiegu unika się chirurgicznych metod ze względu na pozostawienie widocznej blizny. Widoczny ślad interwencji chirurgicznej może przynieść więcej szkody niż sam pieprzyk. W przypadku, gdy mamy do czynienia jedynie z niegroźnym przebarwieniem skóry wówczas możemy zastosować inne skuteczne metody. Pieprzyki możemy usunąć z wykorzystaniem laserów, elektrokoagulacji lub kriochirurgii. Minusem tych metod jest brak materiału do badania histopatologicznego, lecz jeśli znamię w żaden sposób nie daje oznak zezłośliwienia badanie takie nie jest bezwzględnie konieczne.


Jedną z najczęstszych metod usuwania pieprzyków jest laseroterapia. Laser Fraxel działa uszkadzając komórki skóry, w ten sposób pobudza ją do regeneracji. Stare komórki ulegają zniszczeniu a w ich miejsce powstają nowe. Działanie lasera w naturalny sposób pobudza procesy regeneracyjne skóry. Jest to mało inwazyjny sposób usuwania pieprzyków. Kilkadziesiąt mikro wiązek lasera dociera na określoną głębokość, w głąb skóry właściwej i uszkadza komórki pod wpływem ciepła. Skóra bardzo szybko się odnawia dając oczekiwany efekt leczenia. Zaletą zabiegów z użyciem laserów frakcyjnych jest brak blizn. Co więcej za pomocą takiego lasera możemy zminimalizować istniejące już blizny, tworząc je coraz mniej widoczne. Zregenerowana blizna, strukturą i barwą upodabnia się do skóry wokół czyniąc w ten sposób samą bliznę trudno zauważalną.

Mniej popularnymi metodami usuwania znamion jest kriochirurgia oraz elektrokoagulacja. W kriochirurgii stosuje się niszczenie tkanek pod wpływem działania płynnego azotu. Oddziałując nim na skórę zamrażamy znamię. Elektrokoagulacja do usuwania znamion wykorzystuje się wysokiej częstotliwości prąd elektryczny.

Jak widać medycyna zna wiele sposobów na usunięcie pieprzyków. Wszystko uzależniane jest od tego czy znamię ma symptomy nowotworu czy nie.

Jak rozpoznać czy pieprzyk jest niebezpieczny?

Znamię barwnikowe występujące na naszej skórze może być potencjalnym zagrożeniem dla naszego zdrowia. W przypadku zezłośliwienia się znamienia bezwzględnie powinniśmy udać się do lekarza. Bardzo ważne jest, aby znać podstawowe objawy zezłośliwienia wówczas możemy szybko zareagować i w stosunkowo prosty sposób pozbyć się problemu, zanim zdąży się powiększyć. Wszelkie znamiona, które rozrastają się, uwypuklają lub zmieniają barwę są niebezpieczne. Podobnie, gdy występuje krwawienie i ból lub znamię zmienia kształt i jest asymetryczne, ma nierównomierne brzegi, wszystkie te objawy mogą świadczyć, że mamy do czynienia z czerniakiem złośliwym skóry. Szczególnie niebezpieczne są nowo powstałe znamiona, które bardzo dynamiczne się rozwijają. Czerniak może również zaatakować znamiona, które mamy od urodzenia. Warto obserwować wszelkie znamiona, pieprzyki, zmiany skórne na swoim organizmie. Osoby, u których w rodzinie występował już czerniak skóry albo należą do grupy podwyższonego ryzyka powinny raz do roku poddawać kontroli lekarskiej wszystkie znamienia.

Można spotkać się z wieloma sprzecznymi opiniami czy dany pieprzyk usuwać czy zostawić w spokoju. Bez wątpienia usuwamy wszelkie pieprzyki i znamiona, które są drażnione. Usytuowanie pieprzyka na dłoni, stopie lub w okolicach piersi jest niebezpieczne. Chodząc w obuwiu, ubierając się lub wykonując dowolne czynności manualne nieustannie narażamy się na podrażniania takiego znamienia. Udowodnione jest, że sprzyja to zezłośliwieniu, znamienia. Z tego względu znamię takie kwalifikuje się do usunięcia chirurgicznego. Podobnie zaleca się postępować z pieprzykami, które są nietypowe i podejrzane. Najlepiej udać się do dermatologa, który oceni, które z naszych pieprzyków kwalifikuje się na usunięcie a które zostawić.

Należy pamiętać, że pieprzyków nie powinno się opalać na słońcu tym bardziej w solarium, dlatego też warto znamię takie przykryć na czas kąpieli słonecznych lub rozważyć usunięcie stosując jedną ze znanych medycynie metod.